Jedna na pięć osób deklaruje, że dostęp do sieci jest dla niej równie ważny jak łatwy dostęp do jedzenia czy wody. Co dziesiąty respondent ma swoje urządzenie mobilne non stop przy sobie – wynika z badania przeprowadzonego przez Kaspersky Lab w 15 krajach świata.
43% osób twierdzi, że sprawdzenie swojego urządzenia mobilnego jest pierwszą rzeczą jaką robią po obudzeniu się. Niechęć do rozstawania się z urządzeniami umożliwiającymi korzystanie z internetu motywowano najczęściej potrzebą utrzymywania kontaktu z bliskimi osobami.
Zgubienie lub kradzież urządzenia mobilnego jest postrzegane jako źródło stresu przez większą liczbę osób niż spóźnienie się na pociąg lub samolot czy udział w niegroźnym wypadku.
Przywiązanie do urządzeń mobilnych jest tak duże, że może powodować lekceważenie własnego bezpieczeństwa na rzecz pozostawania w sieci. 26% ankietowanych stwierdziło, że patrzą na ekran telefonu nawet podczas przechodzenia przez ulicę, a jeden na pięciu – podczas poruszania się w nieznanym lub niebezpiecznym terenie.
Urządzenia mobilne okazują się niezbędne także podczas wyjazdów wakacyjnych. 39% osób deklaruje, że nie może wyobrazić sobie podróżowania bez smartfona czy tabletu. W czasie wakacji urządzenia te wykorzystywane są do robienia zdjęć (63%), korzystania z nawigacji (55%) lub dzwonienia po pomoc jeśli zajdzie taka potrzeba (51%).
W badaniu wzięło udział 11 250 posiadaczy urządzeń mobilnych w wieku 18-60 lat z 15 krajów – USA, Meksyku, Kolumbii, Brazylii, Portugalii, Belgii, Holandii, Włoch, Turcji, Rosji, ZEA, Indii, Japonii, Singapuru i Australii.
Odpowiedz