9 na 10 Polaków (92%) zna pojęcie sztucznej inteligencji. Co czwarta osoba (23%) twierdzi natomiast, że ma bezpośrednie doświadczenia z tą technologią. Ponad 80% z nas oczekuje przy tym, że AI zostanie szerzej zastosowane w ciągu nadchodzących trzech lat – wynika z badania opracowanego przez NMS Market Research dla IBM.
Rozwój sztucznej inteligencji w nadchodzących latach przewidują przede wszystkim osoby młode (18-24 lat). Jej wykorzystanie w życiu codziennym jest oczywiste dla 88% ankietowanych z tej grupy. Podobny wynik odnotowano również dla grupy respondentów w wieku 55-65 lat (84%).
Największe korzyści z wprowadzenia sztucznej inteligencji Polacy dostrzegają w branży elektronicznej (70%), przemyśle (47%), a także w sieciach społecznościowych i internecie (35%).
Co trzeci badany wskazuje, że sztuczna inteligencja w pozytywny sposób wpłynie na rozwój medycyny. Większym zaufaniem cieszą się tu jednak wciąż specjaliści. 37% Polaków twierdzi, że powierzyłoby postawienie diagnozy sztucznej inteligencji zamiast lekarzowi. W przypadku wyboru sposobu leczenia wskaźnik ten spada do 26%.
Polacy widzą także korzyści płynące z rozwiązań opartych na sztucznej inteligencji w codziennym życiu. Największą wskazywaną zaletą jest możliwość szybszego wykonywanie obowiązków domowych, a także efektywniejsza praca oraz łatwiejsze podróżowanie.
Raport opracowano na podstawie badania reprezentatywnej grupy 1521 osób w wieku 18-65 lat z Polski, Czech i Węgier. Najbardziej otwarci na AI okazali się mieszkańcy Węgier – dwie trzecie z nich ufa rozwiązaniom opartym na tej technologii. W Czechach wskaźnik ten wynosi 56%, a w Polsce 53%.
Odpowiedz