W dzisiejszych czasach produkcja to nie tylko samo wytwarzanie produktów wysokiej jakości. Firmy produkcyjne muszą stale promować swoje usługi i budować dobre relacje z klientami, aby utrzymać się na rynku i rozwijać działalność. Wymaga to strategicznego podejścia do marketingu, które jest oparte na analityce i automatyzacji. I tutaj zaczyna się nasza rola! W tym wpisie chcemy pokazać Ci, na czym polega automatyzacja marketingu w branży produkcyjnej. Skupimy się na korzyściach tego rozwiązania i pokażemy Ci, jak wdrożyć automatyzację marketingu w firmie produkcyjnej. Przejdźmy zatem do rzeczy!
Krótko mówiąc, automatyzacja marketingu to zestaw narzędzi wykorzystujących technologie marketingowe, panele nawigacyjne i rozbudowaną analizę danych w celu usprawnienia procesów i kampanii marketingowych, co umożliwia skuteczniejsze docieranie do odbiorców oraz budowanie (i utrzymywanie) dobrych relacji z potencjalnymi i obecnymi klientami.
Co ważne, jeśli prowadzisz firmę w branży produkcyjnej, możesz wykorzystać tę technologię do poprawy relacji nie tylko z klientami, ale także z dostawcami, dystrybutorami, sprzedawcami i innymi grupami odbiorców.
Jak działa automatyzacja marketingu w branży produkcyjnej?
Automatyzacja marketingu w branży produkcyjnej to zazwyczaj kompleksowy system integrujący różne narzędzia i technologie w celu usprawnienia i optymalizacji różnych procesów marketingowych. Zazwyczaj proces automatyzacji rozpoczyna się od zgromadzenia i zorganizowania danych klientów w ramach platformy danych określanej jako CDP. Dzięki temu narzędziu możesz stworzyć szczegółowy profil każdego klienta, co z kolei pozwala na ich segmentację i komunikację dopasowaną do ich potrzeb.
Oto przykład: jeśli zajmujesz się produkcją części samochodowych, inaczej będziesz komunikować się z markami samochodowymi, które kupują produkty bezpośrednio od Ciebie, a inaczej z hurtowniami, które mają z Tobą umowę tylko konkretną linią produktów z Twojej oferty.
Co równie ważne, narzędzia do automatyzacji marketingu ułatwiają realizację kampanii marketingowych w wielu kanałach. Możesz na przykład tworzyć zautomatyzowane kampanie e-mailowe, aby pozostawać w kontakcie z klientami. Wiele też tak naprawdę zależy od tego, jaką firmę produkcyjną prowadzisz i co chcesz osiągnąć poprzez działania marketingowe.
W dalszej części pokażemy Ci cztery główne funkcje naszej platformy, które usprawnią Twoją pracę. Zanim jednak do tego przejdziemy, chcemy pokazać kilka korzyści płynących z automatyzacji marketingu w produkcji. Następnie mamy dla Ciebie krótki przewodnik, który poprowadzi Cię przez kolejne etapy wdrażania automatyzacji.
Jakie korzyści automatyzacja marketingu oferuje branży produkcyjnej?
Wdrożenie automatyzacji marketingu w Twojej firmie produkcyjnej przyniesie trzy podstawowe korzyści:
- Poprawa relacji z klientami: Automatyzacja marketingu pozwala troszczyć się o potencjalnych klientów i budować długoterminowe relacje z nimi, np. poprzez dostarczanie odpowiednich treści na każdym etapie i wysyłanie spersonalizowanych komunikatów. W ten sposób możesz poprowadzić potencjalnych klientów przez kolejne etapy procesu prowadzącego do współpracy i zacząć budować ich lojalność.
- Większa efektywność: Automatyzacja marketingu usprawnia wiele powtarzalnych zadań, dając Twojemu zespołowi marketingowemu czas na skupienie się na bardziej strategicznych aspektach ich pracy. Możesz zrobić więcej w krótszym czasie i to bez ryzyka utraty jakości.
- Ulepszona analityka internetowa: Platformy automatyzacji marketingu (takie jak iPresso) są wyposażone w zaawansowane funkcje analityczne, dzięki którym możesz podejmować świadome decyzje i udoskonalać wdrażane strategie marketingowe, aby utrzymać konkurencyjność w swojej branży.
Jak wdrożyć automatyzację marketingu w firmie produkcyjnej?
Nie ma jednej gotowej procedury wdrożenia marketing automation, bowiem wszystko zależy od tego, na jakim etapie marketingowym znajduje się Twoja firma i ile (i jakich) narzędzi marketingowych już posiadasz. Jednak w większości przypadków istnieją cztery kluczowe etapy wdrażania automatyzacji marketingu, które znajdują zastosowanie także w branży produkcyjnej:
KROK 1: ZDEFINIUJ SWOJE CELE
Aby rozpocząć wdrażanie MA, musisz jasno określić, co chcesz osiągnąć dzięki takiej automatyzacji. Niezależnie od tego, czy chodzi Ci o generowanie leadów, utrzymanie klientów czy lepszą komunikację z nimi, Twoje cele będą wyznaczać kolejne kroki i podpowiedzą, na czym należy się skupić, wdrażając narzędzia do automatyzacji marketingu.
KROK 2: ZNAJDŹ ODPOWIEDNIĄ PLATFORMĘ
Ogólna zasada mówi, że lepiej nie korzystać z dziesiątek różnych narzędzi. Bardziej efektywnym rozwiązaniem jest znalezienie jednej kompleksowej platformy, która zapewni Ci dostęp do wszystkiego, czego potrzebujesz do prowadzenia skutecznych kampanii marketingowych.
W ramach iPresso mamy ponad 20 funkcji i wszystkie są dostępne w jednym przejrzystym panelu klienta. Dzięki temu możesz zapomnieć o dziesiątkach kont i subskrypcji! Co ważne, nasza platforma jest w pełni skalowalna – oferujemy wszystko, czego potrzebujesz, niezależnie od tego, na jakim etapie marketingu się obecnie znajdujesz.
KROK 3: WDRÓŻ WŁAŚCIWE NARZĘDZIA
Lista tych narzędzi zależy oczywiście od tego, co chcesz robić. Poniżej przedstawiamy cztery bardzo popularne funkcje naszej platformy wraz z krótkim wyjaśnieniem, w jaki sposób mogą Ci pomóc, jeśli działasz w produkcji:
Customer Data Platform
To rozwiązanie integruje dane klientów z różnych źródeł (np. z Twojej strony internetowej, profili w mediach społecznościowych i CRM) oraz posiada zaawansowane funkcje analityczne. CDP pomoże Ci efektywnie zarządzać wszystkimi kontaktami.
Scenariusze marketing automation
Możesz je wykorzystywać, aby zaangażować obecnych i przyszłych klientów w komunikację z Twoją firmą (w zależności od ich profilu i wcześniejszych interakcji). Scenariusze MA są szczególnie istotne, jeśli posiadasz już jakieś leady w swojej bazie, a teraz Twoim celem jest zachęcenie ich do złożenia zamówienia lub podjęcia współpracy.
Content automation
Ta funkcja pozwala Ci dostosować zawartość Twojej witryny do różnych osób wchodzących na nią. Na przykład, jeśli potencjalny klient z branży motoryzacyjnej odwiedzi Twoją witrynę, może od początku zobaczyć treści związane z częściami samochodowymi. W rezultacie ścieżka zakupowa ulega skróceniu.
E-mail marketing
Na koniec mamy dla Ciebie narzędzie, które pomoże Ci tworzyć i wysyłać spersonalizowane kampanie e-mailowe. Całość obsługiwana jest za pomocą intuicyjnego edytora typu „drag-and-drop”.
KROK 4: WYSZKOL SWÓJ ZESPÓŁ
W idealnym scenariuszu, cały Twój zespół marketingowy powinien zapoznać się z Twoją nową platformą, aby móc efektywnie z niej korzystać. Chętnie Ci w tym pomożemy – w iPresso posiadamy obszerną bazę wiedzy, która zawiera wszystkie informacje potrzebne do korzystania z iPresso tak, jak tego potrzebujesz.
KROK 5: STAŁY MONITORING I OPTYMALIZACJA
Kiedy już wszystko będzie ustawione i włączone, musisz stale monitorować skuteczność działań związanych z automatyzacją marketingu i, jeśli to konieczne, wdrażać potrzebne zmiany. W tym celu zachęcamy Cię, aby skupić się na analizie danych, zbieraniu opinii klientów i wprowadzeniu innych zmian, aby wszystko działało z maksymalną skutecznością.
Podsumowanie
Nie mamy wątpliwości, że automatyzacja marketingu może bardzo pomóc producentom i innym firmom produkcyjnym chcącym ulepszyć swój marketing, przede wszystkim dlatego, że MA pomaga osiągnąć lepsze rezultaty w krótszym czasie. Jeśli chcesz wypróbować iPresso, mamy dla Ciebie bezpłatny 30-dniowy dostęp próbny. Wystarczy, że wyślesz nam ten krótki formularz kontaktowy, a my zapewnimy Ci bezpłatny dostęp!
Odpowiedz