W większości przypadków nie wdrożysz Marketing Automation z dnia na dzień. To proces, który zaczyna się od integracji Twoich obecnych programów z narzędziami do automatyzacji marketingu. Co więc trzeba wziąć pod uwagę wdrażając Marketing Automation pierwszy raz?
Wdrożenie Marketing Automation w Twojej firmie zajmie trochę czasu i pracy, ale proces nie jest tak bardzo skomplikowany, najczęściej nie wymaga też zaawansowanej wiedzy programistycznej. Ale od początku.
Od czego zacząć wdrażanie Marketing Automation?
Większość użytkowników iPresso zaczyna od darmowego, 30 dniowego triala. Polecamy obrać taką drogę – krótki, czteroetapowy proces pozwoli nam dowiedzieć się nieco więcej o Twoim biznesie. Pierwszy krok to podanie i potwierdzenie adresu mailowego, który będzie przyszłym loginem do platformy.
W kolejnym kroku poprosimy o Twoje dane kontaktowe:
W kroku trzecim poprosimy Cię o nieco więcej danych na temat Twojej firmy – czy działasz w modelu B2B czy B2C i czy prowadzisz sklep internetowy.
I ostatni krok to lokalizacja Twojej firmy, strefa czasowa, domena (otrzymasz od nas też adres domena.ipresso.com) i hasło do Twojego konta.
Ta wstępna konfiguracja pozwoli ustawić wszystko jak należy. Teraz możesz przejść do panelu klienta iPresso i zobaczyć, jak działa nasz system do Marketing Automation.
Panel iPresso
Po zalogowaniu się zobaczysz Dashboard startowy. Są tam najważniejsze informacje o Twoim koncie i dane o kampaniach oraz najważniejszych aktywnościach kontaktów.
Możemy teraz zobaczyć rozwiązania Marketing Automation, jakie daje Ci iPresso. Masz dostęp do pełnego menu (po lewej) i podstawowych informacji o koncie i kampaniach, z uwzględnieniem:
- liczby kontaktów w Twojej bazie danych,
- liczby tokenów web push,
- wizyt na stronie internetowej,
- list najnowszych kampanii,
- najczęstszych czynności z ostatniego dnia.
Poświęć nieco czasu, żeby zobaczyć jak to wszystko działa i jest poukładane. Dzięki temu w krótkim czasie będziesz swobodnie poruszać się po panelu i zarządzać kampaniami Marketing Automation…ale nim to nastąpić, trzeba jeszcze zintegrować iPresso z innymi platformami, z których korzystasz.
Zintegruj iPresso z innymi narzędziami i platformami
Platforma e-commerce
Masz sklep internetowy? iPresso szybko i łatwo zintegrujesz z popularnymi platformami e-commerce:
- Shoper
- PrestaShop
- WooCommerce
- IdoSell
- Magento
- Shopify
Oczywiście jest możliwa integracja z innymi platformami, wystarczy zgłosić to swojemu opiekunowi z iPresso. Żeby aktywować integrację e-commerce z systemem Marketing Automation, przejdź do Centrum Integracji i wybierz zakładkę eCommerce. Znajdziesz tu kilka opcji do wyboru. Wybierz platformę, z której korzystasz i ją aktywuj. Potem wystarczy podążać za procesem i umożliwić integrację także po stronie platformy e-commerce. Gotowe – od tej pory możesz korzystać z dobrodziejstw Marketing Automation, które do wspierania sprzedaży w e-commerce nadaje się jak mało które narzędzie.
Domena/strona internetowa
Aby uwolnić pełną moc automatyzacji marketingu, wypadałoby zintegrować z iPresso także Twoją stronę internetową. Integracja opiera się na kodzie monitorującym (podobne rozwiązanie jest w Google Analytics). Kod dla swojej witryny wygenerujesz w sekcji Monitorowanie strony, gdzie wystarczy kliknąć rozwijane menu po lewej stronie adresu odpowiedniej witryny i wybrać opcję Pobierz kod śledzący.
Kod następnie należy wkleić w kodzie Twojej witryny (dla każdej podstrony), konkretnie w nagłówku (przed tagiem zamykającym </head>).
Tutaj znajdziesz więcej informacji.
Pozostałe integracje
iPresso pozwala Ci też zintegrować z naszą platformą inne kanały komunikacji, w tym:
- SMS – aby móc wysyłać kampanie SMS-owe, będziesz musiał stworzyć nowego nadawcę SMS.
- Powiadomienia push – tutaj na początek niezbędna jest konfiguracja powiadomień web push – zachęcamy Cię do lektury podlinkowanej strony.
- E-mail – aby móc wysyłać e-maile i newslettery, konieczne będzie dodanie własnej domeny wysyłkowej, aby nasz system „wiedział” skąd ma wysyłać e-maile do Twoich klientów. Domena ma też duży wpływ na dostarczalność wiadomości.
Podsumowanie
Oczywiście jeden artykuł to za mało (dlatego będą kolejne), żeby przekazać całą wiedzę o wdrożeniu Marketing Automation. Zapraszamy do rozbudowanego Help Center, gdzie znajdziesz wszystko o integracji i konfiguracji swojej platformy do automatyzacji marketingu. Możesz się też z nami skontaktować, a my pomożemy.
Podsumowując, konfiguracja marketing automation polega głównie na integracji naszej (lub dowolnej innej) platformy MA z Twoim obecnym ekosystemem IT. Aby oba rozwiązania działały poprawnie, muszą się ze sobą komunikować i wymieniać dane. Po zakończeniu części integracyjnej możesz przejść do tworzenia swojej pierwszej kampanii!
Odpowiedz