blog iPresso Marketing Automation

Multiscreening coraz powszechniejszy wśród Polaków

Ośmiu na dziesięciu polskich internautów podczas oglądania telewizji korzysta jednocześnie ze smartfona, laptopa, tabletu lub komputera stacjonarnego – wynika z raportu Multiscreening 2018 opracowanego przez IRCenter.

Do najpopularniejszych czynności wykonywanych na drugim ekranie podczas oglądania telewizji należą: sprawdzanie poczty elektronicznej, komunikowanie się ze znajomymi oraz korzystanie z serwisów społecznościowych. Multiscreening nie dotyczy jednak wyłącznie jednoczesnego korzystania z telewizji i innego urządzenia: 57% respondentów deklaruje jednoczesne korzystanie z laptopa i smartfona, a 32% – z komputera stacjonarnego i smartfona.

Smartfon najpopularniejszym drugim ekranem

Aż 82,% polskich internautów oglądając telewizję korzysta jednocześnie z innego urządzenia, to o 5,5 punktów procentowych więcej niż w roku 2017. Najchętniej wykorzystywanym w tym przypadku drugim ekranem jest smartfon (68%) oraz laptop (58%). 26% internautów siedząc przed telewizorem korzysta jednocześnie z komputera stacjonarnego, a 23% – z tabletu.

 

Sprawdzanie e-maili i social media najczęstszymi aktywnościami

Najczęściej wykonywanymi na drugim urządzeniu czynnościami są: sprawdzanie poczty elektronicznej (49%), komunikowanie się ze znajomymi (40%) oraz korzystanie z social mediów (40%). 28% respondentów sprawdza na drugim ekranie bieżące wydarzenia, a 23% – gra w gry.

Mniejsza liczba respondentów słucha muzyki (17%) lub szuka więcej informacji o tym, co widoczne jest na pierwszym ekranie (17%). 15% internautów szuka informacji o markach, które widzieli na ekranie telewizyjnym, jeden na dziesięciu komentuje to co zobaczył w telewizji, a 8% – korzysta z drugiego urządzenia w celu kupienia produktu, który zobaczyli na ekranie telewizji.

 

Nie tylko TV + inne urządzenie

Choć korzystanie z wielu ekranów jednocześnie występuje najczęściej podczas oglądania telewizji, to wielu internautów uprawia też multiscreening z wykorzystaniem innych par urządzeń. 57% jednocześnie używa laptopa i smartfona, a 32% – smartfona i komputera stacjonarnego. Mniejszą popularnością cieszą się takie pary jak: smartfon + tablet, laptop + tablet oraz komputer stacjonarny + tablet.

Michał Pasternak

Content Editor iPresso, autor tysięcy artykułów i tekstów poświęconych technologicznej magii marketingu.

Dodaj komentarz