blog iPresso Marketing Automation

Jakie dane udostępniają w sieci polscy internauci?

Adres e-mail, zdjęcie na którym widoczna jest twarz udostępniającego oraz data urodzenia – to informacje, które użytkownicy sieci najczęściej udostępniają online, wynika z raportu opracowanego przez CBOS.

Zamieszczanie danych osobowych w sieci wiąże się przede wszystkim z popularnością serwisów społecznościowych.

Adres e-mail udostępniło w sieci 56% polskich internautów (w tym w 9% przypadków udostępniono tę informację dla wszystkich osób korzystających z sieci). 55% respondentów udostępniło zdjęcie z widoczną twarzą (w tym aż 26% dla wszystkich), a 51% – datę swoich urodzin (w tym 14% dla wszystkich).

35% internautów udostępnia informacje o swoich zainteresowaniach, poglądach czy grupach, do których należą (przy czym 10% udostępnia takie dane dla wszystkich). Jeden na trzech (32%) dzieli się danymi o swojej bieżącej lokalizacji (6% udostępnia ją dla wszystkich). 30% użytkowników sieci zamieszcza natomiast informacje o swoim stanie cywilnym/związku.

Internauci udostępniają też swój numer telefony (30%, w tym 5 % dla wszystkich), adres zamieszkania (25%, w tym 4% dla wszystkich), informacje o tym gdzie pracują (24%, w tym 7% dla wszystkich), a także wypowiedzi na jakiś temat podpisany imieniem i nazwiskiem (24%, w tym 10% dla wszystkich) oraz materiały wideo, w którym pojawia się widoczna twarz (18%, w tym 7% dla wszystkich).

Publikacja danych na swój temat jest niemal powszechna wśród osób młodszych niż 35 lat – a w szczególności wśród najmłodszych (18-24 lat), których wyróżnia też fakt udostępniania tych danych dla wszystkich potencjalnych odbiorców. Osoby w wieku 35+ rzadziej udostępniali w internecie prywatne dane, a także częściej ograniczali grupę ich odbiorców.

 

 

Michał Pasternak

Content Editor iPresso, autor tysięcy artykułów i tekstów poświęconych technologicznej magii marketingu.

1 komentarz

  • Często starsze osoby nawet nie wiedzą, że jest możliwość dodania stanu cywilnego czy innych informacji na portalach społecznościowych. Natomiast młodsi użytkownicy internetu bezmyślnie udostępniają praktycznie wszystkie swoje dane i to wszystkim, co niejednokrotnie może się źle dla nich skończyć, ale tak teraz wygląda doba internetu.