Konsumenci dysponują dziś szerokimi możliwościami porównywania ofert i zdobywania informacji o interesujących ich produktach. Aby skutecznie dotrzeć do nich ze swoją propozycją firmy muszą dostosowywać swój przekaz do ich potrzeb i oczekiwań oraz zaobserwowanych na bieżąco zachowań. Na tym właśnie polega Real-time Personalization.
3/4 konsumentów jest niezadowolona z tych serwisów internetowych, w których content (oferty, reklamy, promocje) nie jest powiązany z ich zainteresowaniami (źródło: Janrain & Harris Interactive).
Personalizacja contentu na stronach internetowych opiera się na pozyskanych wcześniej i zdobywanych na bieżąco informacjach o internautach odwiedzających dany serwis. Kim są? Co ich interesuje? Jakiego rodzaju treści najlepiej do nich trafiają? Czy oglądali jakieś konkretne produkty zamieszczone na stronie internetowej lub zapoznali się z otrzymanymi e-mailingami?
Dzięki odnotowaniu tego rodzaju danych demograficznych i behawioralnych możliwa jest zindywidualizowana komunikacja z daną osobą. Wchodząc na stronę sklepu internetowego zobaczy ona dopasowane do siebie produkty, oparte na historii zakupów, aktywnościach na stronie czy swoich danych demograficznych. Taka indywidualizacja podejścia do konsumenta sprawia, że jest on chętniejszy do dokonania zakupu.
Narzędzia umożliwiające działania Real-time Personalization opierają się właśnie na szeregu pozyskiwanych danych dotyczących cech i zachowań potencjalnych klientów.
Personalizacja strony może dotyczyć zarówno treści, jak i formy w jakiej jest ona przedstawiona. Strona główna serwisu może więc powitać powracającego internautę jego imieniem i na podstawie wcześniejszych zakupów lub przeglądanych produktów, wyświetlić mu informację, które mogą go zainteresować, zarekomendować określony produkt, zaproponować zniżkę by skłonić go do kupienia produktu, który wcześniej przyciągnął jego uwagę.
Tego rodzaju zindywidualizowany kontakt ma dla konsumenta istotną wartość – pozwala mu na szybkie zapoznanie się z tym, co najbardziej go interesuje. Strona „sama” podsuwa mu informacje, które są dla niego ciekawe, pozwala na szybkie zapoznanie się ze zgodną z oczekiwaniami klienta oferty. „Pomaga” mu w dokonaniu zakupu. Im więcej informacji uda się zgromadzić na temat danego klienta, tym bardziej dopasowany przekaz można do niego skierować.
Taka spersonalizowana komunikacja posiada zatem istotną przewagę nad stroną, która – nie dostosowując się do cech, zachowań czy historii zakupów danej osoby – wyświetla każdemu dokładnie te same treści w identycznej formie. RTP umożliwia klientowi szybkie natrafienie na treści, które są dla niego wartościowe, co pozytywnie wpływa na decyzję o dokonaniu zakupu.
Kluczowe jest tu zbieranie danych w czasie jak najbardziej zbliżonym do rzeczywistego. Czy konsumenci zapoznali się z wysłanym im dzisiaj mailingiem, czy kliknęli w określony link i znajdują się obecnie na stronie, za pośrednictwem jakiego kanału komunikacji trafili na ofertę zawartą na stronie, czy przejawiali aktywność w stosunku do ostatnich postów zamieszczonych w social mediach?
Czerpanie danych o cechach, zachowaniach i preferencjach konsumentów z tak wielu źródeł i z szczególnym nastawieniem na dane dotyczące czasu rzeczywistego pozwalają na przekazanie im treści, które będą postrzegane jako atrakcyjne, unikalne i dopasowane do ich preferencji. Taka zaawansowana indywidualizacja kontaktu prowadzi do wzrostu poziomu zadowolenia odbiorcy i przekłada się na większe szanse dokonania transakcji.
Odpowiedz